Blog

Osuszacz powietrza adsorpcyjny czy kondensacyjny – co wybrać?

Kiedy zmagamy się z wilgocią w mieszkaniu (ale nie tylko) niezastąpionym sprzętem może okazać się osuszacz powietrza. Jaki najlepiej wybrać osuszacz powietrza? Czy warto w ogóle sięgać po osuszacz powietrza? Jak działa taki sprzęt?

Urządzenie to może być bardzo przydatne. Dzięki osuszaczowi szybko usuniemy wilgoć budowlaną, czy skutki zalania. Ważne jednak, aby właściwie dobrać urządzenie. Najpopularniejszymi osuszaczami są adsorpcyjne oraz kondensacyjne. Nie można jednak jednoznacznie powiedzieć, który będzie lepszym wyborem. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Osuszacz adsorpcyjny

Jednym w najpopularniejszych typów osuszaczy jest osuszacz adsorpcyjny. Jego działanie opiera się na wykorzystywaniu adsorpcji, czyli w tym przypadku wytrącania wody na powierzchni ciała stałego.

Osuszacz składa się z rotora pokrytego adsorbentem. To najważniejszy element całej konstrukcji. Najczęściej adsorbentem jest żel krzemionkowy. Powietrze przepływa przez rotor, na którym osadza się wilgoć.

Osuszacze adsorpcyjne można podzielić na te do użytku domowego oraz profesjonalnego. Pierwsze z nich wyposażone są w specjalny zbiornik, w którym zbiera się wilgoć. Profesjonalne urządzenia odprowadzają wilgoć poza pomieszczenie.

Osuszacze adsorpcyjne sprawdzają się bardzo dobrze w szerokim zakresie temperatury i wilgotności powietrza. Dzięki temu można ich używać zarówno w miejscach bardzo wilgotnych, jak i w pomieszczeniach wymagających niskiej wilgotności. Sprawdzają się nawet w trudnych pomieszczeniach, jak na przykład piwnice, gdzie panują chłodne warunki.

Osuszacz kondensacyjny

Osuszacz kondensacyjny nazywany jest też ziębniczym. To dlatego, że w swoim działaniu wykorzystuje efekt rosy – woda skrapla się na zimnych powierzchniach. Konstrukcja urządzenia składa się z kompresora, dwóch powietrznych wymienników ciepła, a także wentylatora. Nie trzeba w nim uzupełniać czynnika, ale konieczne jest regularne czyszczenie filtra powietrza.

Osuszacze kondensacyjne najlepiej stosować przy bardzo wysokiej wilgotności powietrza oraz wysokiej temperaturze. Dlatego najlepiej sprawdzają się przy wilgotności powyżej 80% oraz temperaturze około 30˚C. Gdy nie zostają osiągnięte te warunki, efektywność pracy urządzenia jest o wiele mniejsza. To dlatego, że osuszacze kondensacyjne nie ogrzewają powietrza tak, jak chociażby osuszacze adsorpcyjne.

Podsumowanie

Wybór pomiędzy osuszaczem adsorpcyjnym a kondensacyjnym zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Osuszacze kondensacyjne są bardziej energooszczędne i wytrzymałe. Osuszaczy adsorpcyjnych nie można stosować w miejscach o dużym zapyleniu, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia rotora. Jednocześnie adsorpcyjne mają szerszy zakres zastosowania (temperatura i stopień wilgotności), a do tego są lżejsze.