Najprościej mówiąc, poziom wilgotności to ilość pary wodnej w powietrzu. Mierzy się ją w zamkniętych pomieszczeniach. Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu? Przyjmuje się, że wartość ta powinna wynosić 30 – 65%. Jednakże ludzie najlepiej czują się w pomieszczeniach, gdzie wilgotność waha się między 40 a 60%. Takie warunki są najkorzystniejsze dla zdrowia, ale też dla ubrań, elementów konstrukcyjnych budynków (tynków, tapet, farb itp.), mebli, a także książek.
Jaka wilgotność w mieszkaniu – wilgotność względna
W kontekście wilgotności w pomieszczeniach często mówi się o wilgotności względnej. Dokładniej mówiąc wilgotność to procentowy stosunek ilości pary wodnej w powietrzu do jej maksymalnej ilości (czyli 100%), która może występować w danych warunkach. Warto podkreślić to ostatnie sformułowanie. Maksymalna ilość pary wodnej w powietrzu zmienia się bowiem wraz z temperaturą. Jeżeli ochłodzimy powietrze w pomieszczeniu, to choć ilość wody będzie ta sama, to wilgotność ulegnie podwyższeniu.
Zjawisko to obserwujemy chociażby na przykładzie piwnic, szczególnie latem. Wówczas nawet, gdy na zewnątrz mamy do czynienia z dość niskim poziomem wilgotności, w piwnicach odczuwać możemy charakterystyczną wilgoć.
Jaka wilgotność w domu? Zależność od pory roku oraz warunków atmosferycznych
Jak już wspomniano, wilgotność w dużym stopniu zależy od temperatury. Dlatego też wilgotność powietrza w domu zmienia się w zależności od pory roku. Jaka powinna być wilgotność w domu zimą, a jaka latem?
Zima
Zimą, szczególnie gdy grzejniki są włączone, wilgotność powietrza jest dość niska. Czasem spada nawet do 20%. Taka sytuacja ma najczęściej miejsce, gdy na zewnątrz panuje mróz, a wewnątrz intensywnie pracuje ogrzewanie.
Lato
Największa wilgotność powietrza panuje podczas ciepłego lata, gdy występują intensywne opady. Wtedy wilgotność w pomieszczeniach może sięgać nawet 80 – 90%.
To bardzo niekorzystny stan. Powodować może odczuwanie nieprzyjemnego chłodu, a także ból głowy i problemy z pracą górnych dróg oddechowych. Ponadto wysoki poziom wilgotności może się przyczyniać do zawilgacania ścian, gromadzenia pary na szybach, a pranie schnąć będzie znacznie wolniej.
Jaka wilgotność powietrza w domu? Przyczyny zbyt wysokiej wilgotności
Niesprzyjające warunki pogodowe to niejedyna przyczyna zbyt wysokiej wilgotności powietrza w mieszkaniu. Chwilowy wzrost poziomu wilgoci obserwujemy podczas kąpieli, gotowania oraz prania.
Na długotrwałe gromadzenie wilgoci wpływać może kilka czynników. Najczęściej problem tkwi w wadliwych izolacjach, zbyt wysokim poziomie wód gruntowym, zalaniach oraz bliskiej odległości zbiorników wodnych.
Podsumowując, najczęstsze przyczyny gromadzenia się wilgoci to:
- skraplanie się pary wodnej podczas prania, gotowania, suszenia, kąpieli,
- wysoki poziom wód gruntowych,
- bliskość akwenów wodnych,
- wadliwa izolacja budynku,
- wadliwa instalacja lub awaria rur,
- awaria sprzętów domowych,
- powodzie,
- wilgoć technologiczna – np. schnący tynk lub wylewka betonowa.
Sygnały alarmujące
Warto wiedzieć, jakie są sygnały świadczące o tym, że w mieszkaniu gromadzi się wilgoć. Pierwszym takim znakiem jest częste, intensywne gromadzenie się pary wodnej na szybach. Naszą czujność powinno ponadto pobudzić wyczuwanie wilgoci, szczególnie w chłodniejsze dni. Bezwzględnym znakiem, że dzieje się coś złego jest pojawianie się pleśni, grzybów, schodzenie farb ze ściany, odklejanie się tapety oraz charakterystyczny zapach stęchlizny.
Długotrwałe gromadzenie się wilgoci znacząco odbija się na drewnie. Materiał ten puchnie, rozkleja się… Podwyższona wilgotność będzie się też odbijać na elementach metalowych, które mogą zacząć korodować.
Jaka wilgotność w pokoju? Jak zmierzyć wilgotność w domu?
Gdy podejrzewamy, że w naszym mieszkaniu gromadzi się wilgoć, należy zmierzyć ją przy pomocy profesjonalnego sprzętu. Sprawdzi się niewielkie urządzenie, jakim jest wilgotnościomierz. Dzięki niemu dokładnie określimy zawartość pary wodnej w powietrzu.
Pomiar należy wykonywać kilka razy dziennie, ponieważ odczyty będę inne zaraz po kąpieli lub gotowaniu i inne, gdy mieszkanie stoi puste.
Podsumowanie
Istniejących norm wilgotności w przestrzeniach mieszkalnych nie należy ignorować. Wytyczne te związane są nie tylko z utrzymaniem komfortu oraz zdrowiem mieszkańców, ale też z utrzymywaniem dobrego stanu technicznego elementów konstrukcyjnych oraz wyposażenia domu.