Korzystanie z osuszacza kondensacyjnego we właściwy sposób ma ogromne znaczenie z kilku powodów. Po pierwsze pozwoli na szybkie i sprawne wysuszenie powierzchni. Z drugiej zaś strony przestrzegając kilku zasad zapobiegniemy konsekwencjom ewentualnego, nieprawidłowego korzystania z osuszaczy. Nieprawidłowa eksploatacja może doprowadzić nie tylko do spowolnienia całego procesu, ale także do uszkodzenia suszonej powierzchni. Dowiedz się jak zlikwidować wilgoć w domu, oto najważniejsze zasady.
10 najważniejszych zasad
- Temperatura powietrza. Osuszacz kondensacyjny może działać w pomieszczeniach, w których temperatura oscyluje między 0 a 35°C. Działanie będzie najbardziej efektywne, gdy temperatura pomieszczenia wynosić będzie powyżej 20°C.
- Wilgotność. Osuszacz kondensacyjny zadziała najlepiej, gdy wilgotność względna powietrza będzie wahać się między 35 a 90%.
- Izolacja przeciwwodna. Osuszacze należy stosować tylko na powierzchniach posiadających instalację przeciwwodną i przeciwwilgociową. W przeciwnym razie osuszacz będzie chłonął wilgoć zza ściany.
- Zamknięte pomieszczenia. Osuszacze kondensacyjne przeznaczone są do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych. Uszczelnić należy także wszelkie kratki wentylacyjne.
- Osuszacz powinien znajdować się w odległości 0,2 – 0,5 m od ściany.
- Osuszacz powinien stać na środku pomieszczenia.
- Nie należy stawiać urządzenia w pobliżu źródeł ciepła.
- Osuszacz musi mieć swobodny dostęp do powietrza. Na osuszaczu nie należy kłaść żadnych przedmiotów. Nie zasłaniamy też wlotu i wylotu powietrza.
- Osuszacz może niwelować zawilgocenie ściany o grubości do 1m.
- Osuszacz należy zawsze transportować w pionie.
Są przypadki, w których przydaje się osuszacz powietrza. Jaki wybrać osuszacz: adsorpcyjny czy kondensacyjny? Na to pytanie odpowiadamy w kolejnym poradniku.