Osuszacze mogą sprawdzić się w bardzo wielu sytuacjach. Od zalania mieszkania, gdy sąsiad z góry nie dokręcił kranu, awarię przewodów wodociągowych, powódź, po osuszanie mokrych materiałów podczas remontów i budowy. Osuszać możemy też zawilgocone ściany piwnic. Osuszacze mają więcej zastosowań niż mogłoby się wydawać.
Zalanie
Chyba najbardziej oczywistą sytuacją jest właśnie zalanie. Do takiej sytuacji może doprowadzić mnóstwo zdarzeń. Od wypadków takich, jak uszkodzenie sprzętów AGD, awarię wodociągową, niedokręcony kran. Takie zalanie mogą spowodować nawet zbyt obfite ulewy oraz oczywiście powódź.
Samoistne wysychanie trwa w takich sytuacjach bardzo długo. Dlatego też w takiej sytuacji mogą pomóc właśnie osuszacze. Jeżeli w naszym budynku hydroizolacja jest sprawna, wystarczy właśnie zastosowanie osuszacza. Jest to metoda znacznie przyśpieszająca cały proces, dzięki czemu niwelujemy ryzyko pojawienia się grzyba.
Wilgoć w piwnicy
Bardzo częstym problemem jest wilgoć w piwnicy. Te pomieszczenia są usytuowane poniżej gruntu. W przypadku obfitych deszczy, gdy woda nie odpływa z ziemi, dochodzi do sytuacji, gdy przez długi czas ściany poddawane są właśnie działaniu wilgoci.
Tradycyjne metody osuszania piwnic są bardzo czasochłonne. Nie ułatwia tego fakt, że zazwyczaj ta przestrzeń jest źle wentylowana – wietrzenie jest znacznie utrudnione. Nie ma tu dużych okien i ciężko jest zapewnić duży przewiew. Jak osuszyć ściany z wilgoci? W takich sytuacjach z pomocą przychodzą osuszacze. Jaki pochłaniacz wilgoci do domu wybrać? Czy warto go kupić? Przy zalaniach bardziej opłacalne jest wynajęcie takiego sprzętu, jednak do wysuszenia powietrza w pomieszczeniu można kupić mały osuszacz – jest to koszt 30-50zł.
Wilgoć budowlana
Podczas budowy i remontów na wielu etapach stosuje się materiały zawierające sporo wody. Aby przejść do kolejnych czynności wymagają one wysuszenia. Proces ten często zajmuje wiele tygodni, a nawet miesięcy. Wiąże się to ze sporymi opóźnieniami prac, a co za tym idzie – ze sporymi stratami.
Takimi dwoma momentami, kiedy to trzeba zmagać się z wysychającymi materiałami jest robienie wylewki oraz kładzenie tynków. Na tych etapach zaleca się stosowanie właśnie osuszaczy. Pozwalają na skrócenie czasu realizacji, gdyż szybciej możemy przejść do kolejnego etapu pracy. Jednocześnie trzeba pamiętać, że niedokładnie wysuszenie materiałów może spowodować pojawienie się szkód oraz zniszczenie materiału.
Komfort klimatyczny
Nasz komfort klimatyczny nie zależy jedynie od panującej wokół temperatury. Duże znaczenie ma również poziom wilgotności powietrza. Dlatego też często wchodząc do starych kamienic czujemy nieprzyjemną wilgoć. Co najważniejsze, nie jest ona jedynie powodem dyskomfortu, ale może przyczyniać się do pojawiania się wielu chorób. W tak zawilgoconej przestrzeni warto zastosować osuszacz powietrza.
Walka z grzybami, pleśnią i bakteriami
Kiedy mamy do czynienia ze zbyt wysoką wilgotnością powietrza, może dojść do rozwoju grzybów i bakterii. To duży kłopot z jednej strony dla zdrowia, a z drugiej zaś dla samego budynku.
Zagrzybione pomieszczenia mogą powodować bóle głowy, nudności, alergie, problemy z układem trawiennym, astmę oraz grzybicę płuc. Grzyby i bakterie mogą również powodować pojawianie się przykrych zapachów. Co ważne, rozwijające się w pomieszczeniach grzyby i pleśń mogą powodować psucie się przechowywanej w domu żywności.
Rozwijające się grzyby mogą przyczyniać się do niszczenia ścian oraz innych elementów konstrukcyjnych budynku. Powodować mogą odpadanie farby, odpadanie tynku, ale też uszkadzanie elementów drewnianych.
Grzyb i pleśń w pomieszczeniach mogą fatalnie wpływać na zdrowie i oraz sam budynek. Dlatego też w takiej sytuacji należy skutecznie usunąć źródło problemu. Jak pozbyć się pleśni w domu? Jednym z elementów tego procesu powinno być właśnie dokładne osuszenie budynku.
Odpowiedni poziom wilgotności w procesach technologicznych
W wielu gałęziach przemysłu zachowanie skonkretyzowanego poziomu wilgotności powietrza jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania maszyn oraz przebiegu wielu procesów. Wilgotność ma ogromne znaczenie w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, budowlanym, elektronicznym, przetwórstwie drewna. Dlatego w takich sytuacjach doskonale sprawdzają się osuszacze.