Przyczyn gromadzenia się wilgoci może być wiele. Od niesprawnego systemu wentylacji, wadliwej instalacji hydraulicznej, po zalania powodowane przez chociażby awarie sprzętów domowych. Gdy zawilgocenie jest znaczne, konieczne jest zastosowanie specjalistycznych osuszaczy. Jeżeli jednak dochodzi do stopniowego gromadzenia wilgoci, wystarczające mogą okazać się domowe sposoby.
Kiedy sprawdzą się domowe sposoby na osuszanie?
Domowe rozwiązania to pomoc nie tylko w przypadku małych zawilgoceń. Sprawdzą się one także przy poważniejszym gromadzeniu wilgoci. W takich wypadkach korzystamy z profesjonalnych osuszaczy, a takie domowe sposoby sprawią, że cały proces będzie bardziej efektywny. Ponadto będą stanowić świetne rozwiązanie na zapobieganie ponownemu wilgoceniu powierzchni.
Lokalizacja źródła problemu
Zanim zaczniemy walczyć z wilgocią, musimy zlokalizować źródło problemu. Dzięki temu będziemy w stanie zapobiec ponownemu pojawieniu się problemu. W przeciwnym razie usuwanie wilgoci zadziała chwilowo, a problem będzie powracać. Dlatego też warto zastanowić się, jak objawia się zawilgocenie, czy pojawiają się plamy na ścianach, a jeśli tak, to gdzie.
Jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu? Wietrzenie pomieszczeń
Gdy nie doszło jeszcze do zawilgocenia, ale wiemy, że np. przez niesprawną wentylację, problem ten może się pojawić, dobrze jest zacząć od intensywnego wietrzenia pomieszczeń. W ten sposób można zapobiec zawilgoceniu przede wszystkim w łazienkach i kuchniach gdzie problem związany jest z takimi czynnościami, jak kąpiel, pranie, czy gotowanie.
Co więcej, w wypadku niesprawnej wentylacji rozwiązaniem mogą być specjalne nawietrzaki, dodatkowe wentylatory i nasady kominowe. W ten sposób poprawimy ciąg wentylacyjny pomieszczeń.
Jak usunąć wilgoć ze ściany? Pochłaniacze wilgoci
Sprawdzić może się też pochłaniacz wilgoci. Chłonie on nadmiar pary wodnej zawartej w powietrzu. To najczęściej plastikowe urządzenie, wypełnione środkiem (najczęściej chlorek wapnia), który pochłania wilgoć. Cena najprostszych pochłaniaczy waha się od około 20 do 60 złotych.
Dobór urządzenia uzależniony jest od wielkości i rodzaju powierzchni. Gdy problem dotyczy np. jedynie łazienki, urządzenie umieszczamy tylko tam, a drzwi prowadzące do innych pomieszczeń zamykamy. Gdy problem dotyczy całego mieszkania lub kilku pomieszczeń, warto wybrać większe, mocniejsze urządzenie lub sięgnąć po kilka pochłaniaczy i umieścić je w kilku pokojach.
Walka z zagrzybieniem ścian
Jeżeli nie zareagowaliśmy natychmiastowo, a zawilgocenie ścian utrzymywało się przez dłuższy czas, mogło dojść do pojawienia się na ścianach grzyba. W takim wypadku pozbycie się wilgoci to za mało. Konieczne będzie oczyszczenie powierzchni z grzybni poprzez skuwanie tynku lub oczyszczanie specjalną szczotką. Następnie stosuje się specjalistyczny środek grzybobójczy. Dopiero na tak zabezpieczoną ścianę kładziemy tynk i malujemy ścianę.
Ochrona przed gromadzeniem się wilgoci
Pomieszczenia szczególnie narażone na gromadzenie się wilgoci (łazienki, kuchnie, pralnie) warto dodatkowo zabezpieczać przed wilgocią. Jeżeli decydujemy się na położenie płytek, należy pod nimi wykonać specjalną warstwę, która chroni przed wodą. W przypadku farb warto sięgać po te wodoodporne, które nie dopuszczą do przenikania wilgoci w głąb ścian.