Blog

Jaki wybrać pochłaniacz wilgoci do domu?

Powodów pojawienia się wilgoci w domu może być wiele. Od awarii sprzętów i instalacji wodociągowej po zbyt mało wydajną wentylację. W takich domowych warunkach rozwiązaniem problemu będzie łatwo dostępny pochłaniacz wilgoci. Gdzie kupić takie urządzenie? Dostaniemy go praktycznie w każdym markecie budowlanym.

Pochłaniacz wilgoci – jaki wybrać?

Najczęściej mówiąc pochłaniacz wilgoci mamy na myśli pochłaniacze chemiczne. Są one zbudowane ze specjalnego, plastikowego pojemnika wypełnionego wkładem, który chłonie wodę z powietrza. Substancja ta może występować w granulkach lub tabletkach. Substancja zaczyna działać od razu po odpakowaniu, czyli jak tylko dojdzie do kontaktu pochłaniacza z powietrzem.
Takie urządzenie może pochłonąć od 1 do 2 litrów wody tygodniowo. To nieduże ilości, dlatego też takie rozwiązania sprawdzają się przy niewielkich problemach z gromadzeniem się wilgoci. Ponadto przyjmuje się, że jeden taki pochłaniacz działa na powierzchnię 20 m2. jeżeli więc musimy usunąć wilgoć z większego obszaru, powinniśmy zdecydować się na zakup kilku osuszaczy. Zaletą takiego rozwiązania jest cicha praca, brak zapachu, a także niski koszt.

Kiedy chemiczny pochłaniacz wilgoci to za mało…

Mianem pochłaniaczy wilgoci czasem określane są też elektryczne osuszacze. Sprawdzą się przy poważniejszych problemach z wilgocią, na przykład przy zalaniach czy wilgoci budowlanej.

Zakup osuszacza to koszt około tysiąca złotych (w zależności od modelu, nawet do kilku tysięcy złotych)
, dlatego taką maszynę warto wypożyczyć. Jednakże, choć jej koszt jest wyższy niż w przypadku chemicznego pochłaniacza wilgoci to osuszacz jest znacznie bardziej wydajny. Taki sprzęt może mieć wydajność do nawet trzech litrów na dobę. Najlepiej będą się sprawdzać przy temperaturze powyżej 21˚C. W takich warunkach działać będzie skuteczniej, a także pobierze mniej energii.

W przypadkach, gdy borykamy się z poważnymi problemami z wilgocią, najlepiej skorzystać właśnie z osuszacza elektrycznego, gdyż przy poważnych problemach zwykły pochłaniacz to zdecydowanie za mało.

Jak używać zwykłego pochłaniacza?

Pochłaniacze wilgoci sprawdzają się w przypadkach okresowego wzrostu wilgoci, np. jesienią i wiosną. Wtedy najczęściej mamy do czynienia ze wzmożonymi opadami, a do tego występują dość niskie temperatury. W takich warunkach często dochodzi do sytuacji, gdy w mieszkaniu gromadzi się właśnie wilgoć, mamy problem z wysychaniem prania, a w domu czujemy nieprzyjemny chłód.

Oczywiście, stosując taki pochłaniacz nie możemy zapomnieć o dbaniu o prawidłową wentylację. Wietrzenie pomieszczeń to ważny element pozwalający na utrzymanie odpowiedniej suchości powietrza. Jednakże czasem to za mało – szczególnie, gdy pogoda jest chłodna i deszczowa.

Pochłaniacze sprawdzają się szczególnie w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie powinny przebywać w wilgotnym otoczeniu. Dotyczy to w szczególności alergików, astmatyków oraz migrenowców. Wilgotne powietrze to również wróg osób cierpiących na schorzenia reumatyczne.

Pochłaniacz możemy umieścić w łazience, kuchni, czy innych pomieszczeniach wymagających zmniejszenia poziomu wilgoci. Co istotne, usunie nieprzyjemny zapach, szczególnie pleśni i stęchlizny.

Podsumowanie

Jednym z częstszych problemów, z którym borykać musi się wiele osób jest właśnie wilgoć w domu. Co robić w takiej sytuacji? Najważniejsze to dobrać odpowiedni sprzęt do wymagań i potrzeb. W przypadku mniejszych problemów warto sięgnąć po łatwo dostępny pochłaniacz wilgoci. Poradzi sobie z czasowymi wzrostami poziomamu wilgoci, na przykład podczas intensywnych opadów i spadku temperatury jesienią i wiosną. W przypadkach, gdy szybko musimy usunąć większą ilość wody, skorzystać musimy z elektrycznych osuszaczy.