Blog

Dobór osuszacza

Wiele osób zapewne zastanawia się, jak dokonać wyboru osuszacza. Urządzenia te często mają bowiem różną wielkość i moc, a od dobrania odpowiedniego sprzętu często zależy efektywność całego procesu.

Jaki osuszacz powietrza do mieszkania?

Dobierając osuszacz, największe znaczenie powinniśmy przykładać do wielkości pomieszczenia – jego powierzchni, ale też wysokości. Ponadto pod uwagę powinno się brać warunki atmosferyczne (temperatura i wilgotność powietrza). Jednakże to czynnik drugorzędny. Najważniejsza jest kubatura pomieszczenia.

Najlepszym sposobem na dobór rozmiaru osuszacza jest skonsultowanie się z pracownikiem firmy, od której urządzenie wynajmujemy lub skorzystanie z dostępnych w sieci specjalnych kalkulatorów. Najczęściej wystarczy wpisać w odpowiednie pola wymiary pomieszczenia, aby wyliczyć, jak duży osuszacz sprawdzi się w danej sytuacji.

Na podstawie danych najczęściej dowiadujemy się, jak mocny osuszacz sprawdzi się w przypadku naszych potrzeb. Wybierając osuszacz z większym przepływem powietrza przyśpieszymy cały proces. Jednocześnie zbyt silne urządzenie może sprawić, że dojdzie do zniszczenia suszonej powierzchni – od odrywającej się od ściany farby po pękający tynk. Dlatego też wybór zawsze warto skonsultować z ekspertem.

Szczegółowe zasady

Kalkulowanie mocy osuszania na podstawie wielkości pomieszczenia to uproszczona zasada. Bardziej szczegółowa zasada mówi o tym, że w suszonym pomieszczeniu musi dojść w ciągu godziny do trzykrotnej wymiany powietrza. Mnożąc kubaturę pomieszczenia przez 3 uzyskujemy wynikową wydajność powietrza osuszacza. Na tej zasadzie opierają się internetowe kalkulatory.

Metoda ta jest najłatwiejsza. Nie uwzględnia jednak emisji wilgoci pochodzącej z zewnątrz, od ludzi oraz zwierząt domowych. Jednakże pamiętając, że w osuszanym pomieszczeniu nie należy otwierać okien i drzwi, a także unikając zbędnej obecności w tym pomieszczeniu, eliminujemy te czynniki.