Blog

Jak pozbyć się wilgoci w domu?

Problemy z wilgocią w mieszkaniu mogą mieć różne źródła. Zazwyczaj nadmierna ilość wody kojarzy nam się z zalaniami. Powodem pojawienia się wilgoci nie musi być wcale powódź, czy awaria. Czasem jest to wina problemów z wentylacją w mieszkaniu. Kwestia ta dotyka też osób przeprowadzających remont. Po wykonaniu wylewki, czy tynkowaniu ścian, materiały muszą wyschnąć, co potrafi trwać bardzo długo. Jak osuszyć mieszkanie z wilgoci? W takich sytuacjach z pomocą przychodzą osuszacze powietrza.

Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie poziomu wilgotności powietrza w domu jest skorzystanie z wilgotnościomierza. To urządzenie, które dostaniemy w każdym markecie budowlanym. Pozwala on na określenie ilości pary wodnej w powietrzu. Coraz częściej wilgotnościomierz dostępny jest jako jedno urządzenie razem z termometrem. W przestrzeni mieszkalnej wilgotność powinna wahać się między 40 a 60%.

Jeżeli wykonujemy pomiary, to warto robić to o różnych porach dnia. O różnych porach odczyty mogą się od siebie różnić. Wilgotność będzie wyższa bezpośrednio po kąpieli i gotowaniu, a także podczas opadów.

Co więcej, warto mierzyć poziom wilgotności materiałów, jak np. ściany i podłogi. Do tego celu wykorzystuje się miernik oporowy. W przypadku murów i tynków poziom wilgoci nie powinien przekraczać 5%, elementów konstrukcyjnych 18%, a w przypadku drewnianych elementów 10%. Podniesiony poziom wilgotności elementów konstrukcyjnych jest dobrym wyznacznikiem tego, czy w domu gromadzi się wilgoć.

Osuszanie po zalaniach

Awaria wodociągowa, awaria kanalizacyjna, niedokręcony kran, awaria pralki… Wszystko to może być przyczyną zalania mieszkania. Skutkiem jest najczęściej wilgoć pojawiająca się w okolicach ścian i podłóg. W takich sytuacjach nie należy liczyć na to, że wilgoć sama zniknie. Grozi to pojawieniem się grzyba, a także zmniejszeniem wydajności warstwy termoizolacyjnej budynku, a także uszkodzeniami ścian i połóg.

W takich sytuacjach warto zastosować osuszacz powietrza. Jak działa osuszacz powietrza? Najpopularniejszymi rodzajami osuszaczy są kondensacyjne i adsorpcyjne. Różnią się od siebie nieco pod względem sposobu, w jaki wyłapują wodę z powietrza. Ogólna zasada działania jest jednak podobna. Oba typy osuszaczy pobierają powietrze, skraplają zawartą w nim wodę, która gromadzona jest w specjalnym zbiorniku. Profesjonale osuszacze są czasem skonstruowane w taki sposób, że odprowadzają przefiltrowaną wodę na zewnątrz.

Zbyt wilgotne powietrze

Czasem w wyniku wyjątkowo intensywnych opadów dochodzi do sytuacji, w której choć nie mamy do czynienia z zalaniem, to w mieszkaniu wyczuwalne jest zawilgocenie. Dzieje się tak szczególnie jesienią, gdy powietrze jest chłodne, a opady intensywne. U astmatyków, alergików oraz osób zmagających się z migrenami taki podwyższony poziom wilgoci w domu może spowodować pogorszenie stanu zdrowia. Jak osuszyć powietrze w takiej sytuacji? Również w tym wypadku sprawdzą się osuszacze, które pomogą szybko usunąć nadmiar wilgoci.

Osuszanie wilgoci budowlanej

Nie zawsze gromadzenie się wilgoci związane jest zalaniami. W przypadku remontów oraz budowy możemy mieć do czynienia z wilgocią budowlaną. Głównymi problemami jest osuszanie wylewki oraz osuszanie tynków gipsowych. Są to elementy prac budowlanych, do których zużywa się sporo wody. Następnie trzeba się tej wilgoci pozbyć, a naturalny proces schnięcia może trwać bardzo długo.

Wylewka

Wysychanie wylewki w naturalny sposób może trwać nawet kilka miesięcy. Bardzo często nie możemy pozwolić sobie na taką zwłokę, gdyż oznacza to opóźnienie kolejnych prac. Czekać musimy z malowaniem, układaniem kafelków, parkietu oraz gipsowaniem.

W takich przypadkach sprawdzą się osuszacze, które znacznie skrócą cały proces osuszania. W dwa tygodnie możemy pozbyć się wilgoci z powierzchni 50m2. Dlatego też na każde 50 – 60 m2 powinien przypadać jeden osuszacz. Latem poza osuszaczem warto używać także wentylatora, a zimą wentylatora i nagrzewnicy.

Osuszanie tynków

Wysychanie tynków to kolejny etap, podczas którego przydać mogą się osuszacze. Zbyt powolne wysychanie tynków może doprowadzić do powstania zgorzeliny. Jest to niechłonna, szczelna warstwa na powierzchni tynku. Zgorzelina nie znika z czasem i trzeba ją usuwać. Jak pozbyć się wilgoci ze ściany? W takich wypadkach warto skorzystać z osuszaczy, które pozwolą a przyśpieszenie prac, a także pomogą zapobiec chociażby powstaniu zgorzeliny.

Podsumowanie

Wilgoć w powierzchniach mieszkalnych może stanowić duży problem. To nie tylko powód dyskomfortu wśród mieszkańców. Taki stan może przede wszystkim prowadzić do uszkodzeń materiałów konstrukcyjnych, a w konsekwencji generować poważne straty. Dlatego też bez względu na źródło wilgoci, warto usuwać ją osuszaczami.