Blog

Jak długo osusza się powierzchnie?

Bez względu na przyczynę nagromadzenia się wilgoci, chcąc się jej pozbyć, najczęściej zadajemy sobie podobne pytania. Jak osuszać? Jak długo powinien trwać ten proces? Czym osuszać powierzchnie? Odpowiedzi na te pytania najczęściej wynikają z przyczyn, stopnia zawilgocenia oraz wielkości pomieszczenia.

Jak pozbyć się wilgoci z domu?

Osuszanie metodami naturalnymi (np. poprzez wietrzenie) to najczęściej bardzo długi proces. Znacznie przyśpieszy go zastosowanie specjalnego osuszacza. Bez względu na przyczynę pojawienia się wilgoci, najbardziej uniwersalnym i najpopularniejszym osuszaczem jest osuszacz kondensacyjny. Najprościej tłumacząc zasadę jego działania, pochłania on powietrze wraz z wilgocią, zawartą w nim wodę skrapla w specjalnym zbiorniku, a do pomieszczenia oddaje suche już powietrze.

Zawilgocone pomieszczenia

Przyczyn zawilgocenia może być kilka. Często są to zalania w wyniku awarii instalacji, sprzętów AGD, powodzi, niedokręconych kranów… Może być to jednak również wynik wilgoci gromadzącej się w wyniku niedziałającej wentylacji.

Efektem jest wilgoć zbierająca się na ścianach, suficie lub pod podłogą. Usunąwszy przyczynę powstałego problemu, jak najszybciej powinno się również usunąć samą wilgoć. Zbyt długi proces wysychania może prowadzić do pękania tynku, odpadania farby, a także wad instalacji termicznej. W rezultacie może dojść do sytuacji, gdy niezbędna będzie wymiana całej warstwy termoizolacyjnej.

W przypadku zawilgocenia powierzchni proces wysychania może trwać nawet kilka tygodni. W przypadku bardzo zawilgoconych powierzchni, jak na przykład zawilgocone piwnice, może to zająć nawet kilka miesięcy! Wynika to z bardzo często dużej ilości nagromadzonej wody oraz słabej wentylacji tego rodzaju powierzchni. Dlatego też w takich wypadkach warto używać osuszaczy.

Co pochłania wilgoć? Korzystając z np. osuszacza kondensacyjnego, który znacznie skraca proces suszenia. W wielu wypadkach proces ten trwa kilka dni. W przypadku powierzchni bardzo zawilgoconych trwa on oczywiście dłużej. Jednakże nawet w przypadku piwnic jest to zazwyczaj około tydzień.

Wilgoć budowlana

Osuszacze, w tym kondensacyjne, sprawdzą się także w przypadku wilgoci budowlanej. Dzięki temu przyśpieszony zostaje proces wysychania wylewki oraz tynków. To nie tylko ogromna oszczędność czasu, ale też funduszy.

Samoistne wysychanie tynków trwać może kilka tygodni. Wylewki nawet kilka miesięcy. Dzięki osuszaczom wysychanie tynków trwać może od tygodnia do dwóch, a w przypadku wylewki od dwóch tygodni do trzech. Dzięki temu niwelujemy ryzyko pojawienia się defektów technologicznych, wynikających ze zbyt wolnego wysychania.